Aksaray 1 Şubesi

Koronavirüsle mücadele için başlatılan yardım kampanyalarına 2 milyon TL destek verdik

Koronavirüsle mücadele kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan ‘Millî Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon TL, ‘Şimdi Vefa Vakti’ kampanyasıyla da İHH, Deniz Feneri ve Kızılay’a 1 milyon TL olmak üzere toplamda 2 milyon TL’lik bağışta bulunduk.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarının katılımıyla kampanyanın duyurusu Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla yapıldı.

Burada konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, bütün dünyada hissedilen ve insanı ilgilendiren her konuyla ilgili doğrudan, etkili ve yıkıcı sonuçlar üretme kapasitesine sahip koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olduklarını ifade ederek, Türkiye’nin ilk andan itibaren gerek milletin hassasiyeti gerekse devletin ortaya koyduğu mücadele sayesinde salgına karşı idari ve insani tedbirler noktasında önemli mesafeler kaydettiğini söyledi. Yalçın, “Özellikle sağlık hizmetlerini sunan kamu görevlisi arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza, bu süreçte sağlık çalışanı sıfatını anne, baba, evlat, eş ve kardeş sıfatlarının önüne koymak noktasındaki emsalsiz fedakârlıklarından dolayı minnettarız” dedi.

 

Herkes salgınla mücadele noktasında evde kalmalıdır

“İnsan-insan temasının en aza indirilmesine yönelik tedbirlerin doğal sonuçlarından biri, hiç kuşkusuz, üretim süreçlerinin, ticari ve sınai faaliyetlerin, eğitim başta olmak üzere birçok kamu hizmeti ile bu hizmetlerle ilişkili birçok özel sektör faaliyetinin durmasıdır” diyen Yalçın, “Günlük çalışan, günlük kazanan ve ihtiyacını karşılayan birçok insan, ihtiyaçlarını karşılayacak gelirden mahrum durumdalar. İnsanlar, hayatlarını sürdürmek için çalışmak, hayatta kalmak için ise evde kalmak zorundalar. Bu çelişkinin ürettiği ve üreteceği mağduriyetlere gözlerimizi kapayamayız. Kesinlikle uyulması gereken bir husus var: Zorunlu olmadıkça herkes salgınla mücadele noktasında ‘evde kal’malıdır. Fakat yine kesinlikle olması gereken bir başka husus daha var: Hiç kimse salgınla mücadele sürecinde de zorda kalmamalı, yalnız kalmamalı, darda kalmamalı. Hayatı eve sığdırdığımız bugünlerde insanlığı, vefayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı da vakte sığdırmalıyız. Salgın sürecinin zihinlerimize kazıdığı eylem infak, yüreklerimizde yaşattığı değer vefa olmalı. Vefa, ‘niye’ sorgusunun gereksiz, infak ‘kime’ sorusunu anlamsız görerek el vermek, omuz vermek, gönül ve değer vermektir” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen yöneticilerinden ve bağlı sendikaların genel başkanlarından birer maaş bağış

Ayrıca, başta Genel Başkan Ali Yalçın olmak üzere, Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkanları da kampanyaya 1 aylık maaşlarını bağışladılar.

Ertem: Kampanyanın büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyoruz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, salgının insanları evde kalmaya zorladığını belirterek, “Bu kapsamda bu kampanyanın büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Devlet olarak konuya ilişkin birçok paket açıkladık. Yardımların da bu noktada önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Ben bu kampanyada emeği geçen başta Memur-Sen olmak üzere, tüm kurumlara teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Kampanyanın ismi kadar niteliğinin de doygun olduğunu kaydeden Ertem, “İnanıyorum ki bu kampanyayla birçok kişiye yardım ulaşacaktır. Bakanlığımız adına bir kez daha emeği geçen herkese müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Yıldırım: İnsanlık bu salgını da atlatacak

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türkiye’nin açıkladığı paketler ve başlattığı kampanyalarla kendi kendine yetmeye kararlı olduğunu gösterdiğini dile getirerek, bunun çok değerli olduğunu ifade etti. İnsanlığın bu salgını elbette atlatacağını kaydeden Yıldırım, paniğe kapılmadan, dik durarak bugünlerin geride bırakılabileceğini söyledi. Yıldırım, önemli olan değerlerin korunması olduğunu vurgulayarak, programdan ötürü Memur-Sen’e müteşekkir olduklarını belirtti.

Kınık: Dayanışma için teşekkür ediyorum

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, yaşanan salgını ‘biyolojik afet’ olarak niteleyerek, salgından dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi. Salgının Wuhan’da görülmeye başladığından bu yana Kızılay olarak planlı bir strateji gerçekleştirdiklerini kaydeden Kınık, çalışmalarını da hükûmetle iş birliği içerisinde sürdürdüklerini dile getirdi.

Cengiz: Salgına karşı harekete geçmek durumundayız

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ise, Memur-Sen’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında, nerede ve ne zaman bir olumsuzluk yaşansa Memur-Sen’in inisiyatif alarak sorunun çözümüne ilişkin ve yaraların sarılmasına ilişkin büyük destekler verdiğini ifade etti. Cengiz, KOVİD-19’un dünyanın her yanını sardığını, olayın her geçen gün ciddileştiğini, kurumlar olarak harekete geçmek durumunda olduklarını sözlerine ekledi.